A A A
Śmieci

Problem dzikich wysypisk i traktowania koszy publicznych jak zbiorników na domowe odpady jest dużym problemem naszej gminy.

Coraz częściej można zaobserwować wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych, np. do rowów, na niezamieszkałych działkach, czy do koszów miejskich, gdzie trafiają worki z odpadami domowymi, z terenów budów czy w wytwarzane w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej.  Jeśli nie będziemy dbać wspólnie o czystość naszej gminy – utonie ona w śmieciach. To nie tylko sprawa służb do tego zobligowanych, ale także każdego z nas!

Zauważyłeś intruza zaśmiecającego naszą gminę?
Nie bądź obojętny, zrób zdjęcie i zgłoś to do ekodoradcy w Urzędzie Miejskim w Słomnikach, tel. 123881102, wew. 140, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za wyrzucanie śmieci w miejscach niedozwolonych może zostać nałożona kara.
Pamiętaj!
Nie wyrzucaj śmieci do przydrożnych  rowów, na niezamieszkałe działki czy w inne miejsca do tego nieprzeznaczone.
Śmieci wytwarzane w gospodarstwie domowym wyrzucaj tylko i wyłącznie do kubłów na swojej posesji lub przy swoim bloku!

Segregując odpady, oszczędzasz pieniądze

Segreguj odpady, a oszczędzisz pieniądze: stawka miesięczna wynosi tylko 7 zł, przy 14 zł za odpady niesegregowane. Odbiór odpadów komunalnych na terenie Gminy Słomniki odbywa się zgodnie z harmonogramem wywozu dla poszczególnych miejscowości  – znajdziesz go tutaj. Mieszkańcy mają obowiązek wystawienia pojemników i worków z odpadami przed swoją posesję. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej – firma wywożąca odpady zaczyna pracę w godzinach porannych.

Obowiązkiem osoby prowadzącej działalność  gospodarczą jest podpisanie umowy z podmiotem posiadającym wpis w rejestrze działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. Lista tych podmiotów znajduje się na stronie internetowej Gminy Słomniki  pod linkiem.  Jest to procedura obowiązkowa!

Odpady wielkogabarytowe

Odpady wielkogabarytowe, AGD, RTV, opony z pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 t, metale, plastiki, papiery, odpady zielone, szkło, odpady budowlane i rozbiórkowe jednorazowo do 200 kg, odbierane są w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ZGKiM na ul. Niecałej w Słomnikach w soboty w godz. 14.00–18.00.

UWAGA  PSZOK nie są przyjmowane: azbest, papa, smoła, szyby samochodowe i części motoryzacyjne, szkło zbrojne, styropian. Utylizacja tych odpadów zajmują się wyspecjalizowane do tego firmy, do których kontakt można znaleźć w internecie.