A A A
Święto Niepodległości

Radośnie i w bardzo licznym gronie świętowaliśmy  setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęło wspólne przejście przedstawicieli m.in. pocztów sztandarowych, władz gminy, radnych i jednostek samorządowych, organizacji partyjnych i społecznych, związków i stowarzyszeń, harcerzy, szkół i przedszkoli oraz mieszkańców spod siedziby Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach do kościoła pw. Bożego Ciała. Pochód poprowadziła jak co roku Orkiestra Dęta „Echo” ze Słomnik.  Tegoroczne obchody zostały wzbogacone pięknym patriotycznym akcentem: młodzi sportowcy z LKS Słomniczanki w asyście harcerzy z Waganowic nieśli 10-metrową flagę narodową.

Mszę Świętą za Ojczyznę koncelebrowali ks. proboszcz Stanisław Włosowicz, ks. prof. Jan Janicki oraz przedstawiciele Seminarium Duchownego w Kielcach. Pod obeliskiem ku czci poległych w latach 1918–1920 poszczególne delegacje, z Burmistrzem Gminy Słomniki Pawłem Knaflem, Zastępcą Michałem Chwastkiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej  Grzegorzem Płażkiem na czele, złożyły wieńce w hołdzie bohaterom, którzy oddali życie za Ojczyznę. Przemówienie wygłosił Burmistrz Paweł Knafel, który mówił o ogromnym poświęceniu i odwadze społeczeństwa, które walczyło bohatersko o wolność ojczyzny. Orkiestra Dęta „Echo” pod batutą kapelmistrza Krystiana Klimczyka wykonała wspaniałą wiązankę pieśni patriotycznych. W sali kinowej MGCK przy bardzo licznie zgromadzonej publiczności dzieci i młodzież ze szkoły w Kacicach zaprezentowały przestawienie patriotyczne na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Galeria zdjęćW samo południe na strzelnicy sportowej HUSARIA w Słomnikach odbyły się Mistrzostwa Gminy Słomniki – Memoriał kpt. Stanisława Brykalskiego; zaś o godzinie 15.00 na Rynku w Słomnikach z inicjatywy Stowarzyszenia Radość Działania Pracowników Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach odbył się Piknik Niepodległościowy, podczas którego przy gorących przysmakach śpiewano wspólnie pieśni i piosenki patriotyczne, nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, m.in. pokazów sprzętu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Po mszy św. o godz. 17.00 w kościele parafialnym w Słomnikach był czas na zadumę przy patriotycznych utworach muzycznych z elementami poezji w wykonaniu Kwartetu Galicyjskiego.

Integralną częścią obchodów Święta 11 Listopada był III Bieg Niepodległości, który odbył się dzień wcześniej 10 listopada w kompleksie leśnym Polanowice-Goszcza, organizowany wspólnie przez Gminę Słomniki i Gminę Iwanowice.

FOTO UM w Słomnikach, Hala Sportowa w Słomnikach, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach