Drukuj
Smog

Palenie śmieci w piecach jest niezwykle groźne dla naszego zdrowia i życia, co roku smog zabija ok. 28 tysięcy Polaków. O czym więc należy pamiętać w rozpoczętym już na dobre sezonie grzewczym?

NIE PAL ŚMIECI!

Czego nie można spalać w piecu:

Podczas spalania śmieci powstaje szkodliwy dym zawierający m.in.:

PAMIĘTAJ!

Palenie śmieci grozi grzywną w wysokości do 5000 zł. Co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera 28 tys. Polaków. Spalane śmieci zatruwają nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Dlatego spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce. Paląc śmieci w piecu, niszczysz własne przewody kominowe, co może doprowadzić nawet do zaczadzenia. Ta oszczędność kosztuje Cię zdrowie i życie!

ŚLEDŹ POMIARY CZUJNIKÓW JAKOŚCI POWIETRZA

W 7 placówkach na terenie gminy: w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury, w szkołach w Słomnikach, Kacicach, Waganowicach, Smrokowie, Prandocinie, Niedźwiedziu zainstalowano czujniki jakości powietrza, tzw. pyłomierze. Dyrektorzy i nauczyciele mogą dzięki temu uzyskać szybką informację o stanie jakości powietrza, który np. uniemożliwia spacer na zewnątrz. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do śledzenia pomiarów – tutaj.

ZGŁASZAJ NIEPRAWIDŁOWOŚCI

W okresie grzewczym będą kontynuowane kontrole palenisk na terenie całej gminy. Na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i pod nr 123881102, wew. 140 można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące palenia niedozwolonych odpadów.

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE: WYMIANA PIECÓW I TERMOMODERNIZACJA

W naszej gminie realizowane są programy dofinansowujące wymianę źródeł ogrzewania i montaż odnawialnych źródeł energii. Uruchomiono także program rządowy „Czyste Powietrze”, realizowany za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz na termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działanie skierowane jest do osób fizycznych, będących właścicielami domów jednorodzinnych lub osób posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego.

Nabór wniosków prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, 31-002 Kraków ul. Kanonicza 12; tel. (12) 422-94-90; tel. (12) 422-30-46, www.wfos.krakow.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pozostałe założenia programu „Czyste Powietrze”

Program przewiduje dofinansowanie, m.in. na:

Formy dofinansowania: dotacja i pożyczka.

Warunki dofinansowania:

Więcej o programie Czyste powietrze – tutaj.

Odsłony: 2627