Drukuj
Nagroda dla Gminy Słomniki

Gmina Słomniki zdobyła Specjalne Wyróżnienie w plebiscycie Edukacyjna Gmina Małopolski 2018 za najciekawsze projekty promujące edukację przez całe życie.

Organizator plebiscytu Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w plebiscycie Edukacyjna Gmina Małopolski wyszukują i nagradzają najciekawsze projekty samorządowe na terenie województwa małopolskiego, które promują ideę edukacji przez całe życie.

Wicemarszałek województwa Małopolskiego Stanisław Sorys tak podsumował plebiscyt: – Edukacyjna Gmina Małopolski to plebiscyt, w czasie którego wyszukujemy i nagradzamy tych liderów, którzy angażują się w inicjatywy edukacyjne i społeczne, dają dobry przykład mieszkańcom, a co najważniejsze – sprawiają, że podejmowane przez nich działania cieszą się aprobatą społeczności. W efekcie cała gmina tworzy niesamowitą wspólnotę ludzi zaangażowanych w codzienne sprawy miejscowości. Takie postawy należy promować i nagradzać.

W tym roku Gmina Słomniki najpierw zakwalifikowała się do grona 10 finalistów, a później znalazła się wśród 4 zwycięzców plebiscytu, obok gmin Ryglice (Grand Prix), Kalwaria Zebrzydowska i Kęty (Specjalne Wyróżnienia). Uroczysta gala, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia odbyła się w dworze w Tomaszowicach 3 października 2018 r. Statuetkę Edukacyjnej Gminy Małopolski 2018 odebrał Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Słomnikach pani Alicja Biczysko.  Nagrodzono następujące projekty: 

Rowerowe kino bez prądu w ramach Małopolskiego Festiwalu Innowacji

Kapitule Plebiscytu najbardziej podobało się przedsięwzięcie „Rowerowe Kino Bez Prądu, czyli dbamy o czyste powietrze w naszej małej ojczyźnie” w ramach tegorocznej edycji Małopolskiego Festiwalu Innowacji w Słomnikach. Każdy, kto chciał obejrzeć film w kinie plenerowym, musiał samodzielnie wyprodukować sobie prąd. Dzięki tej akcji dzieci z naszych szkół uczyły się, że produkcja energii zawsze wiąże się z obciążeniami dla środowiska, w którym żyją, ale istnieją alternatywne metody jej pozyskiwania, które są bezpieczne dla naszego otoczenia naturalnego. Projekt został zrealizowany 8 czerwca br. podczas 3. edycji Małopolskiego Festiwalu Innowacji organizowanego przez Urząd Miejski w Słomnikach; więcej o tym – tutaj.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Słomnikach

W ramach projektu w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Słomnikach realizowane są regularne zajęcia warsztatowe i wykłady o tematyce dotyczącej profilaktyki prozdrowotnej, historii sztuki, historii regionu, geografii i podróży, edukacji obywatelskiej. Powstały 3 grupy gimnastyki dla seniora, które spotykają się na cotygodniowych zajęciach,  2 grupy gimnastyki na basenie, grupa uprawiająca nordic walking. Seniorzy mają także możliwość uczestniczenia w warsztatach: wokalnych, rękodzieła, teatralnych, nauki języka angielskiego, warsztatach tanecznych, klubu filmowego oraz spotkań z podróżnikami.  Prężnie działa szkoła rysunku i malarstwa, organizowane są wyjazdy do teatru, filharmonii, opery, na wystawy oraz jednodniowe wycieczki turystyczne. Więcej o tej docenionej przez Kapitule Plebiscytu inicjatywie – tutaj.

Maluch w Centrum

Doceniono także inny projekt MGCK w Słomnikach „Maluch w Centrum”. W ramach projektu odbywają się warsztaty wspólnego malowania i rysowania dla rodziców z małymi dziećmi; umuzykalniające warsztaty gordonowskie dla kobiet w ciąży i rodziców z małymi dziećmi; seanse filmowe dla rodziców z małymi dziećmi; joga dla kobiet w ciąży i mam, gimnastyka dla malucha; prelekcje specjalistów w dziedzinie higieny, medycyny, psychologii; funkcjonuje specjalny pokój edukacyjny dla małych dzieci – miejsce spotkań i wymiany doświadczeń dla rodziców z dziećmi, wyposażony w książeczki, poradniki dla rodziców, maty edukacyjne, gry i zabawki; organizowany jest cykl pikników rodzinnych w ogrodzie społecznym wokół Centrum Kultury. Więcej o projekcie „Maluch w Centrum” – tutaj.

Więcej o plebiscycie – tutaj.

FOTO WUP

Odsłony: 2616