A A A
RPO Małopolska

Wymiana pieców w gminie Słomniki jest na zaawansowanym etapie, mieszkańcy mogą korzystać z czterech programów dofinansowujących wymianę źródeł ogrzewania i montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.

Gmina Słomniki pozyskała dofinansowanie na wymianę źródeł ogrzewania w ramach 4 programów:

  1. Program PONE Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – 26 beneficjentów z terenu gminy Słomniki podpisało umowy na wymianę pieców na gaz lub pelet. Przyznana kwota dofinansowania wynosi 168 059,00 zł; wkład własny Gminy Słomniki to 107 269,00 zł.
  2. Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Małopolskiego w ramach Podziałania 4.4.2. – w ramach tego programu 45 mieszkańców naszej gminy wymieniło lub jest w trakcie wymiany pieca na gazowy lub na pelet. Kwota dofinansowania ze środków zewnętrznych na modernizację instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania wynosi maksymalnie 6 000 zł, zaś na wymianę kotła – maksymalnie do 8000 zł.
  3. Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Małopolskiego w ramach Podziałania 4.4.3 – dzięki niemu 46 mieszkańców wymieniło lub jest w trakcie wymiany 46 pieców na ekogroszek. Kwota dofinansowania ze środków zewnętrznych na modernizację wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania wynosi 1000 zł, zaś na wymianę pieca – 8000 zł.
  4. Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Małopolskiego w ramach Podziałania 4.1.1 – w ramach programu wykonanych zostanie 180 instalacji odnawialnych źródeł energii takich jak instalacje fotowoltaiczne, instalacje solarne, pompy ciepła cwu i c.o. oraz kotły na biomasę; tu kwota dofinansowania wynosi ok. 60 proc. przy ok. 40 proc. wkładzie mieszkańca.

Szczegółowych informacji udziela ekodoradca, która jest do dyspozycji mieszkańców; tel. 0123881102, wew. 140, II piętro pokój 40.

Burmistrz Gminy Słomniki Paweł Knafel apeluje do mieszkańców, którzy złożyli deklaracje na montaż odnawialnych źródeł energii o podejmowanie decyzji w sprawie podpisania umowy, bowiem aż 60 osób spośród 180 złożyło deklaracje, ale wciąż nie podjęło decyzji o podpisaniu stosownych dokumentów z Gminą. Jak podkreśla Burmistrz Knafel to prawdopodobnie ostatnie takie programy na montaż OZE dofinansowane ze środków unijnych, dlatego warto skorzystać.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Burmistrz Knafel zwrócił uwagę także na fakt, iż  7 czujników pomiaru jakości powietrza zamontowanych na budynkach użyteczności publicznej w naszej gminie w okresie letnim świeci na zielono – oznacza to, że nasze powietrze zatruwają w głównej mierze stare kopciuchy oraz palenie w nich niedozwolonych paliw, takich jak np. śmieci.

Już dziś zachęcamy Państwa do przestrzegania zasad spalania, bowiem jak podaje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii tylko w samym 2016 r. z powodu smogu zmarło 19 tys. Polaków – to niepokojące dane, które powinny dopingować każdego mieszkańca do przestrzegania zasad palenia w piecach.