Drukuj
Małopolski Festiwal Innowacji

Za nami trzecia edycja Małopolskiego Festiwalu Innowacji. W tym roku oprócz prezentacji oferty wystawców można było zasięgnąć porady specjalistów, złożyć wniosek na wymianę pieców u ekodoradcy czy poznać najnowszą ofertę Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

8 czerwca w piątek pod halą sportową w Słomnikach odbył się Małopolski Festiwal Innowacji, którego organizatorem była Gmina Słomniki pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Wzięło w nim udział wiele renomowanych firm takich jak: Viessmann, SAS Ekologiczne Kotły C.O., Columbus Energy, Klimosz, Firma Zakład Kotlarsko-Instalacyjny Wod. Kan. Gaz i C.O Grobelny, Vaillant Inteligentne Systemy Grzewcze, Biston Budowa domów w technologii SIP, Eco-Technika, portal Świat OZE, Fundacja Ekologiczna Arka. Prezentowały one nowoczesne piece gazowe, z certyfikatem ekoprojektu, odnawialne źródła energii, wymienniki powietrza i rekuperatory. Przy namiocie gminnym można było zasięgnąć porady doradcy energetycznego i audytora oraz zapoznać się z najnowszą ofertą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie dotyczącą dofinansowania do kredytu na zakup i wymianę źródła ogrzewania. Więcej o tym – tutaj.

O ekologii z dziećmi

Galeria zdjęćW ramach festiwalu na dzieci czekały warsztaty, ekologiczne puzzle, a także rowerowe kino, w którym uczestnicy wytwarzali energię dzięki sile własnych mięśni. Organizatorem happeningu była Fundacja Ekologiczna Arka. Rowerowe kino to połączenie aktywności fizycznej z produkowaniem energii elektrycznej w ekologiczny sposób. Namiot nazywany rowerowym kinem, jest przystosowany do projekcji filmów ekologicznych, natomiast energia, która zasila kino jest produkowana przez uczestników, którzy pedałując na rowerach, wytwarzają prąd. Dzięki temu, możemy uczyć najmłodszych, że produkcja energii zawsze wiąże się z obciążeniami dla środowiska, ale istnieją też alternatywne metody jej pozyskiwania, które są bezpieczne dla środowiska. Nie zabrakło także konkursów, podczas których dzieci otrzymywały jako nagrody rośliny, m.in. skrzydłokwiaty oczyszczające powietrze i termiczne plecaki.

Zobacz materiał o działaniach, których celem jest poprawa jakości powietrza, który ukazał się w głównym wydaniu Kroniki Krakowskiej 8 czerwca 2018 r. Tutaj.

 

Odsłony: 2577