A A A
Kraty Mostostal

Firma Kraty Mostostal Kraków posiada świetnie prosperujący zakład produkcyjny w Januszowicach w Gminie Słomniki i wciąż chce się rozwijać.

Jest to producent metalowych ocynkowanych krat podestowych, stopni i uchwytów. To także największy polski wytwórca stopni z krat wciskanych. Produkuje ponad 700 ton miesięcznie.

 

— 80 procent produkujemy na eksport, głównie Francja, Niemcy, Holandia, ale także Ukraina, Rosja, Estonia — mówi prezes Zarządu firmy Tadeusz Demendecki. — Pozostałe 20 procent to sprzedaż krajowa.

Co ciekawe, technologia produkcji krat wciskanych jest unikalna, w pełni zautomatyzowana. Operatorzy śledzą operacje, które są sterowane elektronicznie. Prezes ujawnia, że Niemcy byli bardzo zainteresowani tą technologią, proponując przeniesienie jej na tamtejszy rynek.

Zakład produkcyjny firmy (biuro znajduje się w Krakowie), który znajduje się w Januszowicach, zatrudnia 52 pracowników , głównie z terenu gminy Słomniki.

— Wciąż się rozwijamy — podkreśla prezes Demendecki. — Powstała nowa hala, w której będzie uruchomiona trzecia linia produkcyjna i wciąż będziemy zatrudniać nowe osoby.

Zauważa on, że na terenie gminy Słomniki jest potencjał pracowniczy, kształcący się m.in. w technikum mechanicznym w Miechowie. Wielu pracowników wciąż podwyższa swoje kwalifikacje, studiując na studiach inżynierskich.

Firma istnieje od 18 lat. Zaczynała działalność w małej, starej wydzierżawionej hali. Dziś istnieją już trzy – ta ostania z odpowiednim zapleczem socjalnym dla pracowników, którzy pracują na trzy zmiany. Trzecia linia produkcyjna ma zostać wkrótce uruchomiona.

— Problemów jest wiele, choćby kosztowny transport do ocynkowni, jednak dobra sytuacja na rynku, kompetentny zespół ludzi, otwartość władz gminy umożliwiająca dobrą współpracę sprawia, że udaje się realizować coraz to nowe przedsięwzięcia umożliwiające rozwój naszej firmy — podsumowuje Tadeusz Demendecki.